Mustafa TAVUS: Dinimizde Temizlik ve Önemi

mustafatavus

Mikropların meydana gelmesi ve üremesinin en önemli sebeplerden biri de temizliğe riayet etmemektir. Bu bakımdan Hz. Peygamber (A.S.) dişten tırnağa kadar bütün vücudun temiz tutulmasını emretmiştir. Mikropların barınmaması için tırnakların kesilmesini, koltuk altı ve kasıkların tıraş edilmesini  bıyıkların kısaltılmasını ve sünnet olunmayı lüzumlu görmüştür.

“Her çeşit temizliğe teşvik için temizlik imanın yarısıdır.” (Tirmizi Müslim)

Buyuran (A.S.) efendimizin temizlik konulu hadislerin 3 gurupta toplamak mümkündür.

1) Ellerin Temizliği: Günümüzün tıp ilmi ellerin ve bilhassa tırnakların önemli bir mikrop taşıyıcı olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle ellerin temiz tutulup mikroplu maddelerle uğraşmamalı.

Eller yemekten önce ve sonra, tuvaletten sonra,  hela kapısını tutunca, uykudan sonra, pabuçları tutunca yıkanmalı, tırnakları kesmeli, kaşınan yerler tırnakla kaşınmamalı, parmaklar ağız, göz, burun ve yüze isabet ettirilmemeli.

Hadis: “Ellerinde et ve yağ kokusu olduğu halde yatan kimse hastalığa yakalanırsa ancak kendisini suçlu görsün. Uykudan uyanınca ellerini 3 kere yıkanmadıkça  başka bir kap içine sokmayın. Çünkü ellerinizin nerelerde gecelemiş olduğunu bilemezsiniz.

2) Vücut Temizliği: Derinin temizliği de elleriniz kadar önemlidir. Zira deri tabakası vücudun dışarı ile en çok teması olan bölümdür. Deri vücudu örtüp kaplayan bir organ olduğundan dışarıdan hastalık mikroplarının zehirli gaz ve tozların girmesine engel olan koruyucu bir tabakadır. Deri kullanma artığı maddelerin ter bezeleri yardımıyla dışarıya atar. Bu nedenle haftada iki kez yıkanmalıdır. Vücut temizliğine abdest ve gusül eklersek şunları iyi bilmeliyiz. Suyun deriye isabetiyle kılcal damarlar toplanır tekrar eski haline döner bu itibarla kan durgunlukları ortadan kalkar. Vücut gevşek ve uyuşukluğu gider hazmı kolaylaştırır. Alınan oksijen miktarı artar karbondioksit miktarı fazlalaşır.

3) Dişlerin Temizliği: Ağız ve dişlerin temizlenmemesi diş çürüklerine dişlerin çürümesi ise bir çok hastalıklara sebep olur. Çürük dişler cerahate, cerahatin kana karışması da büyük tehlike ve hatta ölüme sebep olur.

Bir örnekle son veriyorum. Hz. Peygamber (A.S.) dişlerinin temizliği üzerine önemle durmuş misvak kullanma hususunda bize en güzel örnek olmuştur. Evine girdiği zaman ilk yaptığı iş dişlerini misvaklamak olması, teheccüt namazına kalkınca dişlerini misvaklaşması dişlerimizin temizliğine dikkati arz ediyor. Misvak bir nevi fırçadır bizde bu hadiseler ışığında temizliğimizi gereği gibi yapalım.Bir hadiste kim öğrendikleri ile amel ederse Allah ona bilmediklerini öğretir. Hz Allah tevbe suresı 108 ayette; “Allah temizlenenleri sever” buyurmaktadır. Allahın sevdiklerinden olma temennisi ile.