Hakkımızda

Pınarbaşı Köyü Kız Kur’an Kursumuz T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı Rize İl Müftülüğü’ne bağlı olup, Kur’an Kursları Yönetmeliği’ne uygun olarak eğitim yapmaktadır.

Köyümüzde bir Kız Kur’an Kursu yapılmasına ihtiyaç vardı, bu ihtiyacı gönlünde dert edinen Merhum Muhittin KOPUZ hocamızın, Kur’an sesinin bir an önce köyümüzde yankılanması derdini paylaştığı dostlarından Merhum İslam Ali KOPUZ bu iş için evini tahsis etti. Kur’an Kursu için ilk adımın atıldığı evde tedrisat devam ederken, kurs yapılacağını İstanbul’da haber alan Melek KOPUZ, şuanda kursumuzun üzerinde yükseldiği arsayı Muhittin KOPUZ ve Hızır KOPUZ’a hibe etti.

5 kat ve 50 talebe kapasiteli kursumuz büyük bir gayretle tamamlanarak … yılında eğitime başladı. Muhittin KOPUZ hocamızın idaresinde de … tarihine kadar tedrisat devam etti. … tarihinde vefat eden Muhittin KOPUZ hocamızdan sonra tedrisat kesintiye uğramadan, Emekli Mustafa TAVUS hoca ile günümüze kadar devam etti.

Bu sene 8 hafızımıza icazetin verildiği kursumuzda gündüz bayanlara ait sınıflarda, bölgenin ihtiyacına cevap vermek için yaz dönemi tedrisata ağırlık verilmekte olup 5 görevli hoca ile hizmet verilmektedir. Gündüz talebelerimiz ile yatılı talebelerimizin ve kurs giderlerinin iaşesi kursumuz dernek yönetimi tarafından temin edilmekte, öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Kursumuzda 3 dershane 3 yatakhane ve 1 yemekhane bulunmakta ayrıca güvenlik kamera sistemi de mevcut olup talebelerin her türlü ihtiyacı ve emniyeti sağlanmaktadır. Kursumuzda program gereği bir taraftan tedrisat icra edilirken diğer taraftan da yüz yüze eğitim projesi uygulanmaktadır. Kursumuzda 2 adet vasıtamız olup yüz yüze eğitim programına kendi araçlarımızla servis yapılmaktadır. Kursumuzdan mezun olan hafızlarımıza vazife vermek adına 5 yerde şube açılmış olup bu şubelerde kış dönemi bayanlar yaz dönemi çocuklara eğitim verilmektedir. Kur’an Kursumuz 5 kat olup tamamı kalorifer sistemi ile ısıtılmaktadır. Kurs yatakhanelerinde ranza sistemi kullanılmakta ise de bazalar alınıp kursumuza teslim edilmiştir. Yakın bir tarihte kurs yatakhanelerinde ki ranzalar, yeni alınan bazalar ile değiştirilecektir. Kursumuzda ki yemekhanemiz en üst katta olup, yemekler aşçımız tarafından pişirilmektedir. Kursumuzda ihtiyaca cevap verebilecek 1 adet dev ekran televizyon ve internet bağlantısına sahip 2 bilgisayar mevcuttur.

Kur’an Kursumuz Gündoğdu Beldesi’ne 3 Kilometre mesafede olup, Rize Merkez’e her 30 dakikada bir halk otobüsleri vasıtası ile ulaşım sağlanabilmektedir. Talebelerimizin teneffüslerde yararlanması için oluşturulan oyun alanları hem mahrem hem müstesna olup, kurs bitişiğine inşa edilen çardak da dinlenme imkânı mevcuttur.

Talebelerimizin sağlık sorunları ile doktor ve tedavi işlemleri gereğine göre ilgilenilmekte olup, tedavi işlemleri gerekirse acil ya da aile hekimi kursumuza davet edilerek, gerek görüldüğünde ise Recep Tayip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ya da Rize Devlet Hastanesi bünyesinde yapılmaktadır.

“Şerefu’l-mekan bi’l-mekin.” Mekânların şerefi o mekânı şereflendirenindir. Bizim şerefimiz H.z. Kur’an dan dır.